• Date: 02/04/2017
  • Show Type: Open/Limited/Sanction
  • Judge: Karl Gawthorpe Contact Judge
  • Published Date: 07/04/2019

Chippenham & District Canine Society

Chippenham and District Canine Society  Open Show 

2nd April 2017

AVNSC Gundog

Puppy D/B 4 (2abs)

1st BAVNSC & BP Cook & Lamb’s Brooke Will Do It Through Milcook (GSP), Liver & white dog with a masculine head and expression without being overdone in any way, good strong neck into nice front, good depth of chest, good turn of stifle, this dog moved around the ring without any effort, top line held standing and on the move.

2nd Harding’s Kingsmist Lady In Black (Field Spaniel)

Junior D/B 4 (1ab)

1st Cook & Lamb’s Brooke Will Do It Through Milcook (GSP)

2nd Stratford’s Bareve Babulayah (GWP)

3rd Weare’s Kamaze Revolution (Large Munsterlander)

Graduate D/B 6 (2 abs)

1st & RBAVNSC Powell’s Parhelis Dante (Weimaraner), male with a strong head and expression, good strong neck flowing into good front, good depth of chest, good strong top line, which was held level on the move and standing, good turn of stifle that helped him move around the ring with power.

2nd Bradley’s Nyllaup Chilli Pepper (IWS)

3rd Harding’s Coverwell Clarissa at Kingsmist (Field Spaniel)

Open D/B 4 (3abs)

1st Field & Burgess’s Adhemar Dalmary (GWP), Black & White bitch, with a pleasing head and expression, good neck into a good front, nice depth of chest, good top line, and good turn of stifle moved well.

A.V Gundog

Puppy 3 (2abs)

1st Kew’s Lujesa Starman at Wylyeview (Cocker spaniel) Black dog with a good head and expression, good neck flowing into good front, nice depth of chest, good strong top line, nice turn of stifle, moved well with drive, standing on good tight feet.

Veteran D/B 8 (1abs)

1st Rodda’s Teramour Going for Gold ShCM (Irish Setter) Dog with a good head and expression, nice length of neck going into a good front, nice depth of chest, strong top line which was held well on the move, good turn of stifle that helped him move around the ring.

2nd Stangroom’s Lappakia Dune Song (Pointer)

3rd Hydon’s Mompesson Sweet Revenge IR VET CH (ESS)

Gundog Group

1st Matthews’ Sonham Blue Diamond JW ShCM (Cocker Spaniel)

2nd Stangroom’s Pipeaway Laura Louisa at Lappakia ShCM (Pointer)

3rd Cook & Lamb’s Brooke Will Do It Through Milcook (GSP)

4th Randall’s Kelverquest Portland Bill (G/R)

Gundog Puppy Group

1st Cook & Lamb’s Brooke Will Do It Through Milcook (GSP)

2nd Prangle’s Heathclare American Dollar (I/Setter)

3rd Randall’s Kelverquest Portland Bill (G/R)

4th Champman’s Rocheby Gingersnap for Daisypatch (Labrador)

Reserve Best of Breed Gundog Group

1st Prangle’s Heathclare Old Glory JW ShCM (I/Setter)

Easter Egg Open Sporting Stakes D/B

1st Oldale’s Tweslam Voodoo Child (Cairn Terrier)

2nd Stangroom’s Lappakia Dune Song (Pointer)

3rd Shepherd’s Citycroft Sundae with Oxana JW

4th Hydon’s Mompesson Sweet Revenge IR VET CH (ESS)

5th Scotting’s Kingsheath Angelina Love at Recondy (ESS)

Karl Gawthorpe (Judge)